İSAY2 Galeri İSAY2 Galeri
Elazığ Tanıtım Günleri etkinliği Ankara Atatürk Kültür Merkezi’nde görkemli bir açılışla başladı.
 
Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla açılan törene;  Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı İsmail Kahraman ve  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’nın yanı sıra,  Sayıştay Başkanı Seyit Ahmet Baş, Anayasa Mahkemesi Üyeleri Recai Akyel, Hasan Tahsin Gökçe, TBMM Genel Sekreteri Mehmet Ali Kumbuzoğlu, Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım, Ak Parti  Genel Başkan Yardımcıları Mustafa Ataş, Cevdet Yılmaz, Elazığ Milletvekilleri, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşarı Hadi Tunç, Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici, TBMM Eski Başkanı Cemil Çiçek, Eski Bakanlarımızdan Ali Coşkun, Abdulkadir Aksu, Sacid Günbay ve Ahmet Cemil Tunç, Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, Elazığ Vali Yardımcısı M. Fevzi Dönmez, Elazığ İlçe Kaymakamları, İlçe Belediye Başkanları, Elazığ Ticaret Odası Başkanı İdris Alan, Elazığ Borsa Başkanı M. Ali Dumandağ,  Elazığ Kültür Derneği, Elazığ Kültür ve Dayanışma Vakfı, Sivil Toplum Kuruluşları ve çok sayıda davetli katıldı.
 
Elazığ Kültür Derneği Başkanı  Prof. Dr. Haşim Çakırbay’ın açılış konuşmasıyla başlayan programda;Elazığ Kültür ve Dayanışma Vakfı Başkanı Mehmet Çağlar, Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, Elazığ Milletvekilleri adına  Ak Parti Elazığ Milletvekili Ejder Açıkkapı, Büyük  Birlik Partisi  Genel Başkanı Mustafa Destici, Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Ataş, Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba ve TBMM Başkanı İsmail Kahraman konuşmacı  olarak söz aldılar.
 
Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım konuşmasında; “Elazığ benzersiz doğa güzellikleri, zengin ve derin tarihi, musıkisi, eşsiz kültürel dokusu, sanatı, kadim değerleri, muhteşem medeniyet zenginliği, özgün gelenekleri ve yaşam biçimi ile ülkemizde çok müstesna bir şehirdir. Aziz şehrimiz; tasavvufu, tarihi camileri, eğik minaresi, evleri, hamamları ve çeşmeleri ile atlastan bir desen gibi nakış, nakış işlenmiştir. Elazığ türküler, ilahiler, kasideler şehridir. Elazığ, 15 Temmuz’da salaları ile dik durmuştur. Elazığ, aynı zamanda Anadolu’nun kalbi ve kalesidir. Bu sıfatla muazzez olan aziz şehrimiz tüm yönleriyle bir kültür ve medeniyet şehridir.” dedi.
 
“Bizim en büyük değerimiz insanımızdır” diyen Vali Kaldırım, sözlerine şöyle devam etti: İlimiz; ekonomik yönden, tarım, hayvancılık, turizm, su ürünleri yönünden önemli atılımlar yapmaktadır.Bizim en büyük değerimiz insanımızdır. Bizim insanımız; yiğitliğiyle, mertliğiyle, cömertliğiyle, çalışkanlığıyla, dürüstlüğüyle, vatanseverliğiyle,  misafirperverliği ve alçak gönüllülüğüyle ‘Gakkoş’luk adıyla müsemma olmuştur.”  Vali Çetin Oktay Kaldırım sözlerini Elazığ yöresine ait bir mani ile tamamladı.
 
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba; “Herkesin Elazığ’ı tanımalarını ve  Elazığ’ın misafirperverliğini görmeleri istiyorum. Elazığ, güzel insanları ile anlatılmaz ancak yaşanır.” diyerek Elazığ tanıtımında emeği geçenleri yürekten kutladığını belirtti.
 
Elazığ Tanıtım Günleri açılışında söz alan Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı İsmail Kahraman ise konuşmasında;  “Dört bin yıllık kadim bir şehir olan Elazığ’da bir süre kaldığını ve Elazığlıların misafirperverliklerini yakınen gördüğünü ifade ederek  “Ben Karabük’te  büyüdüm ama rahatlıkla Elazığ’lı olduğumu söyleyebilirim” dediElazığ insanının ilim, irfan sahibi aziz insanlar olduğunu, sanat hayatı ve kahramanlığı ile meşhur olduklarını dile getiren TBMM Başkanı İsmail Kahraman, “Elazığ’ın sekiz köşeli kasketi meşhur, aziz insanları meşhur. Gakko, Gakkoş  kardeş, yiğit demektir, samimiyet ifadesidir. İnanıyorum ki Valimiz, Belediye Başkanımız daha nice hizmetler  yapacaklardır. Bu etkinlikten dolayı emeği geçen herkese tebriklerimi sunuyorum. dedi.
 
Elazığ’ın sanatı, kültürü, musikisi, yöresel mutfağı ve turistik yönleriyle tanıtımının amaçlandığı   tanıtım günleri 8 Ekim Pazar gününe kadar devam edecek.